Chytrá elektroinstalace

Jednou z oblastí chytré domácnosti je chytrá elektroinstalace. Tento termín označuje zakomponování elektrických rozvodů (osvětlení, zásuvky, rolety, pohony vrat, apod.) do systému chytré domácnosti. Díky této integraci je následně možné ovládat připojené spotřebiče systémem chytré domácnosti, což neznamená pouhé otevírání vrat nebo rozsvěcení světel z chytrého telefonu, ale díky propojení s ostatními prvky chytré domácnosti je možné ovládání automatizovat na základě dalších parametrů. Příkladem může být například otevření brány při příjezdu vozidla k domu na základě polohy z GPS v mobilním telefonu, odpojení venkovních zásuvek pro zahradní práce či kuchyňské zásuvky s rychlovarnou konvicí při opuštění nemovitosti, tlumené rozsvícení světel na chodbě při noční cestě na toaletu, aby ostré světlo nevzbudilo ostatní obyvatele domu, apod.


Mobilní rozhraní aplikace systému chytré domácnosti Vera Control

Vybudování chytré elektroinstalace nemusí znamenat výměnu či instalaci dodatečných rozvodů, jak by se na první pohled mohlo zdát. Není tak doménou pouze novostaveb či rozsáhlých rekonstrukcí nemovitostí. Chytrou domácnsot je možné vybudovat i bez stavebních zásahů a s nimi souvisejícím všudypřítomným prachem a špínou, a to pomocí bezdrátové technologie. Jednou z nejpokrokovějších a nejpoužívanějších bezdrátových technologií vyvinutou pro oblast chytrých domácností je technologie Z-Wave. Prvky chytré domácnosti používající tuto technologii tak spolu komunikují zabezpečeným bezdrátovým přenosem dat a řídících informací, a to s dosahem až 100m ve volném prostředí a 30m uvnitř budov. Prvky mohou zároveň plnit i roli zesilovače a prodlužovače signálu, čímž vzroste dosah a robustnost řešení chytré domácnosti. Pomocí těchto prvků lze tak z běžné elektroinstalace snadno vybudovat chytrou elektroinstalaci.


Fibaro chytrý adaptér do zásuvky FIB-FGWPE-102-ZW5

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob realizace je použití adaptéru s podporou technologie Z-Wave určeného pro připojení do elektrické zásuvky. Pomocí adaptéru je pak možné snadno ovládat připojení spotřebiče k el. síti pomocí systému chytré domácnosti. Adaptéry bývají kompaktních rozměrů, aby neomezovaly připojení do sousedních zásuvek a mohou obsahovat funkci měření spotřeby, díky které je možné vyhodnocovat, do jaké míry se připojené spotřebiče podílí na výši účtu u dodavatele el. energie. Úroveň aktuálně spotřebovávané el. energie bývá u takovýchto adaptérů často rovněž vizuálně prezentována barvou LED diod ve škále od úsporné zelené, přes oranžovou, až po energeticky náročnou červenou barvu. Tuto vlastnost však bývá možné vypnout, aby hlavně v noci v klidových zónách toto světlo nerušilo. Výhodou realizace chytré elektroinstalace pomocí adaptérů je, že je tak náročná, jak je náročné zapojit kabel do zásuvky, takže ji zvládne naprostý laik.


Aeotec chytrý adaptér do zásuvky ZW096-C16

Další způsob vytvoření chytré elektroinstalace z běžných elektrických rozvodů je použití modulů určených k instalaci pod vypínače, zásuvky, apod. Díky drobným rozměrům těchto modulů - přibližně velikost krabiček od sirek - je možné moduly umístit spolu s kabely do el. krabiček, takže jsou zcela skryty, nenarušuji původní vzhled a nedávají tak tušit, že se jedná o chytrou elektroinstalaci. Moduly kromě možnosti ovládání spotřebičů pomocí systému chytré domácnosti mohou rovněž obsahovat funkci na měření spotřeby el. energie. Moduly od společnosti Qubino navíc dokonce obsahují konektor pro připojení teplotního čidla, díky čemuž je lze použít k získávání teplotní informace z různých místností a aktuální hodnoty teploty pak využít k řízení vytápění. Pro řízení osvětlení je možné použít moduly s funkcí stmívače, které kromě zapnutí a vypnutí osvětlení umožňují ovládat i jeho úroveň. Toho lze využít pro přizpůsobení osvětlení u definovaných scén - sledování filmu, noční přísvit, apod., nebo regulací osvětlení podle aktuálních světelných podmínek snížit náklady na spotřebu el. energie (není pokaždé nutné mít plně rozsvícené světlo v místnosti). Použití modulů navíc nemění původní ovládání spotřebičů, pouze přidává možnost ovládání pomocí systému chytré domácnosti. I nadále je tak možné ovládat např. světla klasickým vypínačem. To znamená, že i v případě poruchy centrální jednotky systému chytré domácnosti nezůstane domácnost paralyzována. Světla bude možné i nadále ovládat klasickým vypínačem, stejně tak rolety a spotřebiče připojené do zásuvky budou nadále fungovat.

 

Qubino spínací modul ZMNHAD1

Alternativou k uvedeným modulům pro elektroinstalaci mohou být relé, která jsou určena k instalaci na DIN lištu v rozvodné elektrické skříni. Přes tato relé je snadné připojit celé elektrické okruhy a ty ovládat společně namísto ovládání jednotlivých zásuvek - např. venkovní zásuvky, zásuvky v koupelně, apod. V rozvodné skříni je při použití adaptéru pro DIN lištu možné použít i výše zmíněné moduly pro elektroinstalaci. Realizace chytré elektroinstalace pomocí modulů a relé již není určena pro laiky, jelikož se jedná o zásah do elektroinstalace. Nicméně se nejedná o žádné speciální připojení a zvládne ho tak každý šikovný elektrikář.

 

FIBARO spínací relé (FGS-213)

 

FIBARO spínací relé (FGS-213) Aeotec regulátor osvětlení (ZW111)

Qubino moduly

Qubino chytrý elektroměr ZMNHTD1