Chytrá termostatická hlavice na radiátor

Možnost ovládat vytápění je jedním z hlavních požadavků, který klademe na systém chytré domácnosti. Asi nejběžnějším topným systémem domácností je centrální vytápění pomocí otopných těles, kdy je tepelný výkon radiátoru regulován pomocí termostatického ventilu. Termostatický ventil na základě požadované teploty nastavené regulační hlavicí, a okolní teploty, reguluje množství topné vody tekoucí do radiátoru, čímž dochází k regulací tepelného výkonu radiátoru.

Základní regulační hlavice umožňují nastavení teploty na stupnici (většinou 1 až 5), která přibližně odpovídá teplotám 14°C až 28°C a tato teplota je trvale udržována. Pokud tak neustále pomocí hlavice neupravujeme požadovanou teplotu, je místnost trvale vytápěna i v době, kdy to není zapotřebí. Tedy například v době, kdy nejsme doma nebo danou místnost neobýváme (třeba hostinský pokoj), v noci kdy není zapotřebí a ani zdravé mít místnosti vytopené na stejnou teplotu jako přes den apod. Udává se, že každý 1 °C navíc znamená zvýšení spotřeby o 6%, takže se toto zbytečné vytápění negativně podepisuje na výši výdajů na provoz domácnosti.

Běžná termostatická hlavice

Běžná termostatická hlavice

Ideálním řešením je použití regulace teploty podle kalendáře a zároveň podle dalších vnějších vstupních parametrů. Pomocí kalendáře lze naplánovat vytápění na různou teplotu pro různé intervaly během dne a během týdne. Lze tak nastavit, aby v pracovní dny byly místnosti vytápěny na komfortní teplotu pouze v ranní době a pak až v odpoledních hodinách po návratu z práce, abychom vstávali a vraceli se do příjemně vytopeného prostředí. Během dne a noci je nastaven ekonomický režim v podobě nižší teploty. Díky možnosti plánování pro jednotlivé dny v týdnu je možné nastavit jiný kalendář pro víkendové dny, kdy může být nastaveno udržování komfortní teploty během celého dne a ekonomický režim aktivovat pouze na noc. Takovéto nastavení kalendáře navíc nemusí být společné pro celou domácnost, ale může být aplikováno na jednotlivé místnosti, nebo skupiny místností, čímž dojde k další optimalizaci nákladů na vytápění.

Uvedené plánování vytápění je běžným požadavkem na systém chytré domácnosti. Chytrá domácnost však navíc umožňuje regulovat vytápění na základě dalších parametrů získaných z ostatních prvků zapojených v rámci sítě chytré domácnosti, čímž dojde k povýšení "inteligence" regulace vytápění a z běžného topného systému se tak stane systém chytrého vytápění. Příkladem může být například uzavření ventilu radiátoru v případě, že dojde k otevření okna místnosti, abychom netopili tzv. "pánubohu do oken", regulace teploty na základě teplotních čidel umístěných v místnosti namísto teploty naměřené na hlavici radiátoru, vytápění mimo definovaný topný kalendář na základě přítomnosti osob v domácnosti a v neposlední řadě možnost ovlivnit požadovanou teplotu vzdáleně pomocí mobilního telefonu.

Popp termostatická hlavice na radiátor (010101)
Popp termostatická hlavice na radiátor (010101)

Příkladem termostatické hlavice pro systém chytré domácnosti může být hlavice od německé společnosti POPP Popp termostatická hlavice na radiátor (010101), která je vybavena teplotním senzorem, motorkem, který ovládá ventil, podsvíceným displejem, který zobrazuje požadovanou teplotu a ostatní provozní parametry a tlačítky pro manuální ovládání. Hlavice je určena pro integraci se systémem chytré domácnosti pomocí bezdrátového protokolu Z-Wave. Už však samotná hlavice obsahuje chytré funkce jako je detekce otevřeného okna na základě náhlého poklesu teploty, kdy dojde k uzavření ventilu. V opačném případě by totiž chladný vzduch z venku ochlazoval hlavici, teplotní čidlo by naměřilo nižší teplotu než je v místnosti a ventil topení by se tak naplno otevřel, aby vyrovnal rozdíl v teplotě. Dále obsahuje ochranu proti zamrznutí nebo pravidelné nastavení krajních pozic ventilu, aby tak nedošlo k jeho zatuhnutí při jeho dlouhodobě nezměněné pozici.

Vera Control - regulace termostaticke hlavice Fibaro - regulace termostaticke hlavice
Rozhraní systému chytré domácnosti
Vera Control
Rozhraní systému chytré domácnosti
Fibaro
   
Rozhraní systému chytré domácnosti Z-Wave.Me/POPP  
 Rozhraní systému chytré domácnosti
Z-Wave.Me / POPP